System bezprzewodowy

sygnalizacji LED

Zalety zastosowania bezprzewodowych sygnalizatorów radioliniowych LED

led radio

Bezprzewodowe systemy sygnalizacyjne posiadają niepodważalne zalety względem systemów przewodowych. Pozwalają na łatwy i czysty montaż oraz można ich używać w miejscach, w których sygnalizatory przewodowe mają mocno ograniczone zastosowania. Sygnalizatory LED można stosować w np.: gabinetach lekarskich, urzędach miasta-gminy, obiektach handlowych, obiektach użytkowania publicznego, punktach usługowych,  gastronomi, obiektach sportowych itp.
W niektórych obiektach często nie ma możliwości montażu sygnalizatorów przewodowych. Montaż sygnalizatorów przewodowych w pomieszczeniach o drewnianej lub w obiektach zabytkowych jest praktycznie niemożliwy. Nasze sygnalizatory bezprzewodowe pozwalają na prosty montaż również w powyższych przypadkach. Montaż bezprzewodowych sygnalizatorów zajmuje znacznie mniej czasu oraz nie wymaga prac związanych z prowadzeniem przewodów ukrytych w ścianach. Ponadto montaż przewodów musi być przeprowadzony przez fachowca, co dodatkowo podraża z pozoru niższy koszt takiego systemu. Natomiast bezprzewodowe zestawy sygnalizatorów LED są przeznaczone do samodzielnego montażu.

 

 

 

Tablice LED mogą mieć także zastosowanie w SKLEPACH w PRZEBIERALNIACH w PARKINGACH w BIURACH w TOALETACH itp

Instalacja
Odbiornik należy instalować z uwzględnieniem ochrony przed wilgocią i innyminiekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Przy instalacji należy pamiętać o tym, że na zasięg działania urządzenia niekorzystnie wpływają: elementy metalowe, urządzenia elektryczne, urządzenia radionadawcze, a także ściany i stropy budynku. Przed każdą trwałą instalacją odbiornika należy przeprowadzić test zasięgu działania zestawu w miejscu instalacji.

1. Rozpakować i sprawdzić czy są wszystkieelementy sygnalizatora: tablica sygnalizacyjna, moduł montażowy, zasilacz 12v i 9v, centralka, pilot, przewód, gniazdo 9v wkręty montażowe, taśma dwustronna, gwarancja.

2. Dokładnie rozmieżyć moduł montażowy i zaznaczyć miejsce montażu na drzwich lub ścianie zewnętrznej pomieszczenia z którego będzie wysyłany sygnał * - montaż może być wykonany za pomocą wkrętów/kołków rozporowych jak również na taśmę samoprzylepną (w komplecie na modulemontażowym**).

mont 1

3. Zamontować centralke na drzwiach lub ścianie wewnątrz pomieszczenia z którego będzie wysyłany sygnał, jak najbliżej żródła prądu (gniazdka 230v) za pomocą wkrętów lub taśmy samoprzylepnej**

4. Połączyć przewody z centralki na tylnej ściance sygnalizatora zgodnie ze schematem. Ułożyć przewód
z wcześniej wywierconego i dokładnie wymierzonego otworu w drzwiach aby tworzył jak najcieńszą powierzchnię.

mont2

5. Zawiesić tablicę sygnalizacyjną ma module montażowymi przykręcić wkręt blokujący.

6. Podłączyć zasilacz 12v urzywając do tego gniazda dołączonego do zestawu.

mont 3

7. Podłączyć zasilacz 9v do pilota.

8. Zeataw gotowy do działania.

mont 4

* Dokładne wymierzenie i wytrasowanie jest gwarantującym szczegółem prawidłowego montażu. W przypadku montażu na wkręry/kołki rozporowe należy dokładnie zaznaczyć otwory w modułe montazowym, w przpadku montażu na taśmę samoprzylepną dokładnie powinna być zaznaczona krawędź pozioma - górna lub dolna i dwie pionowe modułu montażowego np. delikatnie ołówkiem do których się odniesiemy podczas naklejania modułu montażowego.

** Przy wykorzystaniu metody na taśmę dwustronną należ bardzo starannie wyczyścić / odtłuścić powieżchnię na której tablica sygnalizacyjna i centralka bedą zawieszone. Do tego celu użyćnp.denaturatu - należy pamiętać również że taśma samoprzylepna nie spełni swojej funkcji na materiałach chropowatych, matowych, powierzchniach miękkich np. tapicerowane drzwi, na ścianach malowanych farbą akrykową i emulsyjną.

Możliwe sposoby montażu sygnalizatora

mont 5

Centralka zamontowana na drzwiach. Przewód sygnałowy przeprowadzony przez otwór wywiercony w drzwiach. Przewód zasilający 12v przyklejony* do drzwi i futryny.

Centralka zamontowana na ścianie. Przewód sygnałowy przeprowadzony przez otwór wywiercony w drzwiach i przyklejony* do drzwi. Przewód zasilający 12v przyklejony* do drzwi ściany i futryny.

mont 6

Centralka zamontowana na drzwiach. Przewód sygnałowy przeprowadzony i przyklejony* do drzwi od wewnątrz i zewnątrz. Przewód zasilający 12v przyklejony* do drzwi i futryny.

Centralka zamontowana na ścianie. Przewód sygnałowy przeprowadzony i przyklejony* do drzwi i ściany od wewnątrz i zewnątrz. Przewód zasilający 12v przyklejony* do drzwi, ściany i futryny.

*Do zamontowania przewodu sygnałowego i zasilającego 12v można zastosować taśmę dwustronnie klejącą lub kleić klejem na gorąco z pistoletu , ewentualnie mocować uchwytem do przewodów typu Flop

Oprócz zalet związanych z łatwością, kosztem oraz czystością montażu, bezprzewodowe sygnalizatory  mogą być równie szybko zdemontowane, co zainstalowane. W tym sensie sygnalizator LED bezprzewodowy można nazwać mobilnym. Dzięki temu sygnalizator bezprzewodowy może być używany jako tymczasowy w danym miejscu, a następnie użyty w innej lokalizacji.

montaz

Oprócz zalet związanych z możliwością montażu tam, gdzie sygnalizator przewodowy się nie sprawdza, systemy bezprzewodowe sygnalizatorów LED posiadają ogromne możliwości rozbudowy, którą można wykonywać w banalnie prosty sposób. Dodawanie dodatkowych sygnalizatorów nie wymaga stosowania dodatkowych modułów komunikacyjnych, używania specjalistycznych sprzętów oraz konieczności z korzystania pomocy instalatorów. Sygnalizatory nie niosą zagrożenia zakłócania się nawzajem.

schemat



Podsumowujmy więc raz jeszcze ZALETY BEZPRZEWODOWYCH SYGNALIZATORÓW LED

Wszystkie powyższe cechy powodują, że bezprzewodowe sygnalizatory LED mają bardzo szerokie zastosowanie w każdych prawie warunkach.

Instrukcja programowania centralki i pilota
W przypadku rozprogramowania należy zastosować poniższą procedurę ponownego programowania :
Uwaga! Zworki Jp1 i Jp2 powinny być zwarte (należy zdjąć pokrywę centralki) .
Zaczynamy od wykasowania pilota z pamięci:
Przycisnąć i przytrzymać równocześnie przycisk i PRG1 i PRG2 na czas dłuższy niż 8 s (do chwili aż dioda LED zacznie migać na zielono), a następnie przyciski zwolnić. Pamięć pilota zostanie wykasowana po zakończeniu migania zielonej diody - zaświeci się dioda czerwona.
1. Wciskamy przycisk PRG1 do zaświecenia się diody zielonej - po zaświeceniu się diody czerwonej zwalniamy przycisk.
2. Przyciskamy energicznie 3 krotnie przycisk PRG1 - dioda zmieni się na 1 zielono - 2 czerwono - 3 zielono migająco i zapali się dioda czerwona na stałe (zaprogramowany jest już tryb pracy bistabilny).
3. Przyciskamy przycisk PRG1 na krótko, zaświeci się dioda zielona - wciskamy lewy (zielony) przycisk w pilocie, zaświeci się w centralce dioda czerwona i potwierdzamy jeszcze raz tym samym przyciskiem w pilocie, dioda zielona zacznie migać powoli , czekamy aż przestanie migać zielona dioda i zaświeci się czerwona dioda ( jest już zaprogramowany zielony przycisk pilota).
4. Przyciskamy przycisk PRG1 na krótko, zaświeci się dioda zielona - wciskamy prawy (czerwony) przycisk w pilocie zaświeci się w centralce dioda czerwona i potwierdzamy jeszcze raz tym samym przyciskiem w pilocie, dioda zielona zacznie migać powoli , czekamy aż przestanie migać zielona dioda i zaświeci się czerwona dioda ( jest już zaprogramowany czerwony przycisk pilota).
Wolne miganie LED w odbiorniku na zielono potwierdza prawidłowe wykonanie procedury. Szybkie miganie na czerwono oznacza błąd - procedurę należy powtórzyć. Uwaga! Jeśli popełniliśmy jakiś błąd, np. przypisaliśmy przyciskowi pilota niewłaściwe wyjście, wówczas należy wykonać procedurę kasowania pilota i jeszcze raz wykonać procedurę programowania.
Uwaga! Jeśli rozpoczęte procedury programowania nie zakończymy w ciągu 30 s nastąpi samoczynne wyjście z
sygnalizacją błędu. Wtedy także należy powtórzyć procedurę kasowania pilota z pamięci centralki.